Väčšina tekutín sa v súčasnej dobe uchováva v plastových obaloch či je to už voda, malinovky, pivo, víno alebo mlieko. Mnohé z týchto potravín ale obsahujú látky, ktoré sa účinkom svetla a tepla menia. Výsledkom môže byť iná chuť, farba či vôňa. Určite to poznáte aj sami. Obyčajná voda v plastovej fľaši po pár dňoch na slnku chutí odporne.
 
Medzi plastovými obalmi sa dá našťastie celkom ľahko zorientovať. Stačí ak si všimnete trojuholníkový piktogram s číslom (väčšinou naspodku obalu) a budete poznať jeho zaradenie.
 skleněná lahev
PET  – polyetyléntereftalát – iba na jednorázové použitie,obsahuje hormonálne disruptory
HDPEpolyetylén s vysokou hustotou – údajne „najbezpečnejší“ plast, recyklovateľný
PVCpolyvinylchlorid – má dobrú priepustnosť pre vodnú paru a plyny, obsahuje látky narúšajúce hormonálnu rovnováhu v tele
LDPEpolyetylén s nízkou hustotou
PPpolypropylén – termoplastický polymér
PSpolystyrén
PCpolykarbonát – obsahuje bisfenol A, nepriaznivé účinky na hormonálny systém
 
Pri každej diskusii vyvstane otázka aké sú alternatívy. Samozrejme alternatíva existuje. Stačí sa v myšlienkach vrátiť späť do „predplastového“ obdobia. Spomínate si na žlté, oranžové a červené malinovky? Alebo na minerálky? Mlieko? Boli v sklenených fľašiach. Pamätám si ešte aj na ružové jahodové jogurty v malinkých dva aj pol decových sklenených zmenšeninách mliekových fliaš.
 pitný režim
Sklo vždy bolo aj je klasickým obalovým materiálom, ktorý je zdravotne neškodný a dobre sa recykluje. Je možné ho vyrobiť v rôznych tvaroch aj farbách. Sklo neprepúšťa vodu ani plyny a je inertné to znamená, že nereaguje zo svojím obsahom. Dá sa použiť opakovane, dobre sa čistí a dá sa sterilizovať. Že je ťažké? Nevadí. Vysokú hmotnosť tohto materiálu už sklári vyriešili odľahčeným sklom.
Pri tekutinách, ktoré sú náchylné na oxidáciu (pivo, víno, oleje) je možné použiť farebné sklo, ktoré neprepúšťa UV svetlo.
 
Na internete je už kopec e-shopov kde sa dá pohodlne vybrať a objednať. Verím tomu, že budete myslieť na seba a svoje zdravie! A myslite aj na životné prostredie! Tvoríme predsa jeden celok.

5/5 - (1 vote)