William Henry Gates III. sa narodil sa 28. októbra 1955 v Seattly. Jeho meno sa spája hlavne so spoločnosťou Microsoft, v ktorej figuroval ako spoluzakladateľ. Každému sa pri vyslovení jeho mena vybaví operačný systém Windows

aplikace

Veď každý deň využívame Word a Excel, bez ktorých by sme si už ani nevedeli predstaviť život.
Jeho rodičia investovali do Billa nemalé peniaze, už od šiestej triedy navštevoval exkluzívnu súkromnú školu, kde sa aj po prvý raz stretol s počítačmi. Už ako 17 – ročný založil prvú firmu, ktorá sa venovala analýze dopravnej prevádzky pomocou počítača. Počas štúdia na Harvardskej univerzite vytvoril prvý programovací jazyk Altair Basic. V roku 1975 založil firmu Micro-Soft predchodcu Microsoft Corporation, predával prostredníctvom nej program Basic firmám. Šikovnými ťahmi Bill predal spoločnosť IBM program MS – DOS, ktorý sa mu podarilo zakúpiť od malej firmy. Microsoft sa stáva lídrom na trhu s operačnými systémami.

V súčasnosti žije so svojou manželkou a tromi deťmi v Beverly Hills. Jeho dom je plný najmodernejších technických vychytávok. Vedúcej funkcie sa v spoločnosti Microsoft vzdal v prospech svojho dlhoročného priateľa Steva Ballmera a venuje sa hlavne charitatívnej nadácii. Podporuje štúdium menšín, bojuje proti chorobám tretieho sveta, podporuje prevenciu proti AIDS. Jeho dar 5 miliárd $ projektu proti detskej obrne je najväčším v histórii od žijúcej osoby.

microsogt

Niektoré informácie z jeho života sú veľmi prekvapujúce. Vedeli ste, že Harvardskú univerzitu nikdy nedokončil, pretože sa chcel naplno venovať biznisu s počítačmi? Bol veľmi nespoľahlivým študentom. Nikdy nechodil na prednášky, na ktoré sa zapísal. Vždy ho zaujímalo niečo iné a preto chodil na výuku predmetov, ktoré boli práve v hľadáčiku jeho záujmu. Jeho najväčším koníčkom je umývanie riadu. Má rád nebezpečnú jazdu, často dostáva pokuty a v mladosti mal na svedomí aj haváriu, počas ktorej sa našťastie nič vážnejšie nestalo. Ďalším jeho koníčkom v minulosti boli poznávacie značky, pamätal si všetky značky áut svojich kolegov. Bolo to však len preto, aby mohol kontrolovať ich dochádzku. Kedysi veľmi obľuboval lietanie v ekonomickej triede, museli takto lietať aj všetci jeho zamestnanci, dnes už vlastní súkromné lietadlo. Nuž veľký muž akým Bill bez pochýb je, si môže dovoliť rôzne malé bláznovstvá.