Voľba vykurovania závisí v prvom rade od miesta kde bude objekt stáť. V Tatrách budú iné nároky na vykurovanie ako v Pezinku.
Podľa štatistického úradu si vieme zistiť, koľko slnečných dní je v lokalite, kde chceme stavať. Aká je tu priemerná ročná teplota.
Čo teda musíme posúdiť ?
- Lokalitu
- Umiestnenie vzhľadom na orientáciu na svetové strany
- Blízkosť lesa
- Blízkosť výdatného vodného toku
- Veternosť
Načo toto potrebujeme ? Aby sme sa vedeli rozhodnúť, akým typom vykurovania budeme v našom objekte získavať teplo. Musíme zvážiť, či budeme zvlášť riešiť teplo a samostatne ohrev vody, alebo to chceme riešiť komplexne-
Ďalším faktorom je to, či siahneme po kotloch plynových, elektrických, alebo na pevné palivo. Ak sme vlastníkmi lesa, alebo v našej blízkosti je les musíme to predsa využiť.
Do úvahy prichádzajú ale aj alternatívne zdroje. Treba sa informovať o možnostiach využitia geotermálnej energie. Možno práve vám bude vyhovovať využitie slnečných panelov so štátnou dotáciou, ale použitie veternej „elektrárničky“. Ak máte na svojom pozemku tok vody- derivačná vodná malá elektráreň je riešením.
Najčastejším a zároveň najlepším riešením je kombinácia rôznych druhov. Podľa toho sa volí potom kotol.
Utrieďte si najprv v hlave vaše možnosti. požiadavky a predstavy a projektant vás oboznámi s možnosťami. Aj na internete nájdete dostatok stránok od rôznych výrobcov aj kotlov aj zdrojov energie. Dajte si vypracovať cenovú ponuku.
Nezabúdajte ale ani na psychologický aspekt vykurovanie- že nám je skrátka chladno od nôh. Podlahové vykurovanie aspoň ako forma doplnková by teda mohla byť zaujímavým riešením.
Kachle s krbovou vložkou a podlahové vykurovanie sú totiž mojím snom. Kachle s ohníkom praskajúcim dnu totiž vytvárajú to najpríjemnejšie teplo.