Ak si dnes chcete kúpiť nejaké osvetlenie, určite natrafíte aj na to s označením LED. Pod touto čoraz známejšou skratkou sa skrýva výraz v angličtine- Light Emitting Diode, teda po slovensky doslova svetlo emitujúca dióda, čo je zároveň výstižné označenie technológie, ktorú tieto svetlá používajú.

žiarovka, žiarenie

Teda najdôležitejším bodom sú pri nich diódy, ktoré emitujú svetlo. To znamená, že takéto napríklad žiarovky sa nemusia rozohrievať, veľkú časť spotrebovanej energie môžu premieňať práve na svetlo, nie na teplo. Veď klasická žiarovka takýmto spôsobom na svetlo vyprodukovala len 8 %, zatiaľ čo „ledky“ vyprodukujú až 80 % do svetla a len zostatočná časť ide do tepelných vlastností. Nemusíme sa ale baviť len o žiarovkách, kategória LED zahŕňa tie najrôznejšie svetelné produkty- reflektory, trubice, panely a napríklad tiež led pásik s veľmi flexibilným dizajnom a univerzálnym využitím, ktorý sa ovláda diaľkovo.

Prečo sú ale „ledky“ v súčasnosti populárne?

Ako prvú musíme spomenúť ich najznámejšiu vlastnosť- sú veľmi úsporné a ako už bolo vysvetlené vyššie, svietia efektívne, pri minimálnej spotrebe dokážu poskytnúť adekvátne svetlo, resp. poskytnú približne rovnaký výkon ako staré žiarovky, ktoré však „žrali“ oveľa viac energií, ktorú aj tak z veľkej časti odvádzali do tepla.

  • Led žiarovky svietia oproti klasickým až o 90 % úspornejšie.

žiarenie žiarovky

Preto ak sa vám aj zdá, že led produkty majú vyššiu kúpnu cenu, zrejme sa nemýlite, ale aj napriek tomu predstavujú výhodné ekonomické riešenie, hlavne z dlhodobého hľadiska, hoci návratnosť kúpnej ceny je tu pomerne rýchla.

Ak vravíme o kvalitnom výrobcovi a overenom predajcovi, potom môžeme vravieť aj o vysokej životnosti týchto svetiel, ktorá predstavuje dobu žiarenia asi 25. 000 až 75. 000 hodín.  Nie sú teda náchylné k tomu, aby sa ihneď vypálili či poškodili, takisto nie sú horúce na dotyk.