Nájsť doma pavúka je vraj znamením šťastia. Pokiaľ žijete v našej krajine tak možno áno, ale aj tak takmer každá žena začne naháňať muža aby ho išiel zabiť. Stačia noviny, či papuča a je po ňom. Ak by ste ale žili v iných krajinách asi by ste si to s naháňaním pavúka v byte rozmysleli. Uštipnutie niektorých druhov vás môže stáť život.

pavouk

Jedovaté pavúky.
Snovačka jedovatá známa skôr pod ľudovým názvom čierna vdova si svoje pomenovanie v podstate zaslúži. Po párení zabije a zje samčeka. Jed samičky čiernej vdovy je niekoľko krát silnejší ako jed štrkáča. Spoznáte ju celkom ľahko. Pavúk je čiernej farby a na zadočku má červený znak pripomínajúci presýpacie hodiny. Samička dorastá do veľkosti 4 až 5 cm. Samček je o polovicu menší.
Jed tohto pavúka vám najprv spôsobí kŕče v oblasti kde vás uhryzol. Do hodiny už cítite bolesť a kŕče vo svaloch ramien, krku a stehien. Jed sa už dostal do nervového systému a ničí neurotransmitery (prenášače). Ak do 24 – roch hodín nedostanete protijed môže nastať smrť.

červná vdova

Atrax Robustus– tomuto pavúkovi sa hovorí aj Sydnejský zabijak. Má najsilnejšie kusadlá zo všetkých pavúkov. Jeho jed vám spôsobí svalové kŕče, opuchy mozgu, búšenie srdca a ak nedostanete protijed do 24 – roch hodín môžete zomrieť.

Palovčík brazílsky aj keď žije v Južnej Amerike môže sa dostať k nám. Hovorí sa mu aj banánový zabijak a zabalený v krabici banánov sa môže dostať na ktorýkoľvek kontinent do ktorejkoľvek krajiny na svete. V závislosti od druhu pavúkov z tohto rodu (rod Phoneutria) môže jeho uhryznutie spôsobiť rôzne komplikácie. Jeho uhryznutie môže byť aj smrteľné (hlavne ak boli napadnuté malé deti). Jed tohto pavúka v dospelom človeku sa zväčša prejavuje opuchom a horúčkami. Niektoré pavúky tohto rodu patria medzi najútočnejšie pavúky na svete. Ak sa stretnete práve s nimi nepočítajte, že sa pôjdu niekam schovať (to by ste skôr mali urobiť vy). Nie všetky sú ale jedovaté. Väčšina pavúkov tohto rodu nezanechá na ľudskom zdraví žiadne stopy.