Pokiaľ nechcete každý deň chodiť do obchodu a kupovať čerstvé potraviny rozhodne by ste si mali zakúpiť chladničku. Chladný vzduch, ktorý je v nej udrží potraviny dlhšie svieže – predĺži ich dobu čerstvosti.

lednička

Energetická trieda
Chladnička je spotrebič, ktorý je zapnutý 24 hodín denne 7 dní v týždni. To je hlavný dôvod na to, aby ste venovali veľkú pozornosť spotrebe elektrickej energie. Údaje o spotrebe nájdete na energetickom štítku, ktorý sa nachádza na každom jednom spotrebiči. Spotreba energie je odvodená od ideálnych prevádzkových podmienok – t.j. teplota okolia 20°C a zaplnenie vnútra chladničky na 70%.
Na trhu už nenájdete chladničky energetickej triedy B a menej. Všetky majú triedu A. Líšia sa v počte znamienok + za písmenom. Čím viac „+“ tým nižšia spotreba energie.

Tiež sa zamerajte na klimatickú triedu spotrebiča. Nevhodným výberom sa môže spotreba elektriny značne zvýšiť, prípadne nedochádza k ideálnemu chladeniu potravín vo vnútri.

mřížia

Objem
Objem chladničky je ďalšia dôležitá oblasť, ktorej by ste pri výbere mali venovať pozornosť. Nepísaným pravidlom je, že na každého člena domácnosti by malo pripadať 60 l chladiaceho priestoru. Ak ste 4 – členná rodina potrebujete spotrebič, ktorý má objem okolo 230 – 240 l. Pokiaľ plánujete kúpiť kombinovanú chladničku s mrazničkou obsah mraziacej časti by mal byť okolo 20 l na osobu.
Ak sa ale často stravujete v reštauráciách a deti obedujú v škole pokojne si zaobstarajte menšiu chladničku.

Funkcie
Tieto elektrické spotrebiče v súčasnosti majú množstvo funkcií, ktoré vám uľahčia život.
Antibakteriálny filter zabraňuje množeniu baktérií.
Akumulačná doba je časový údaj – počas tejto doby zostanú potraviny v mraziacej časti spotrebiča zmrazené ak dôjde k výpadku elektriny.
No Frost – funkcia, ktorá zabraňuje vzniku námrazy na potravinách a stenách chladničky.
Moist balance Crisper – odstraňuje vlhkosť vo vnútri spotrebiča, ktorú spôsobujú potraviny. Zabraňuje tak tvorbe námrazy a množeniu baktérií.