Deti neustále rastú. Jedného dňa sa proste zdvihne a odíde ani sami nebudete vedieť, ako sa to vlastne stane. Ale dovtedy sa oň musíte poriadne postarať. Nech už ide o čokoľvek, musíte svojmu dieťaťu ukázať, že najdôležitejšie je, aby vám vo všetkom dôverovalo. Aby jednoducho vedelo, že sa na vás môže vždy obrátiť. Ale verte tomu, že to nie je také jednoduché. Prvý konflikt medzi vami môže nastať už skutočne veľmi skoro, a to vtedy, keď sa rozhodnete, že potrebujete prerobiť jeho detskú izbu.

student
 
Keď ste mu zariaďovali izbu predtým, určite vám nevedela alebo nevedel vyjadriť svoj názor ohľadom nábytku alebo farby stien. Vaše dieťa bolo vtedy určite celé hrdé, pretože sa konečne sťahovalo z vašej spálne do svojej vlastnej izby. A to je pre mnohé deti obrovský krok vpred (aj keď možno nejaký čas bude v noci stále chodiť spávať k vám). Teraz, keď už je z vášho malého dieťaťa dospievajúci človek, má vám ku svojej izbe čo povedať, tým si môžete byť istý. Už nemôžete rátať s tým, že mu všetko zariadite a on bude len spokojný. Skôr si môžete byť istý tým, že s vaším výberom určite nebude ani trochu spokojný. Prečo? Z veľmi jednoduchého dôvodu. Potrebuje rebelovať.

přestváka
 
Vy si na druhej strane musíte uvedomiť, že izba dieťaťa nie je ani zďaleka to isté, ako izba tínedžera. Podľa toho sa musíte vedieť aj zariadiť. Izba tínedžera musí jednoducho vyžarovať už bezstarostnosť dospeláka a žiadne decké prvky tam nemajú čo robiť. Ak, samozrejme, netúži vaša dcérka po nejakých plyšákoch z detstva. Určite nechajte vaše dieťa, aby si zariadilo izbu podľa seba, snažte sa však, aby si ju udržalo v neutrálnych tónoch. Možno teraz vaše dieťa počúva punk a myslí si, že toto je cesta, no nedovoľte mu, aby si jednu stenu nechal celú čiernu, pretože taká je naša spoločnosť. Skúste mu ukázať, že izba môže byť zariadená neutrálne, aby sa s ňou dalo neskôr pracovať.