Za posledné roky slovenský, ako aj český filmový priemysel síce vyprodukoval dostatočne kvalitné či zaujímavé snímky, avšak k udeleniu najprestížnejšieho filmového ocenenia Oscar to nestačilo. Možno si vravíte, že ide o trochu vysoké očakávania, no to však nemení nič na tom, že československé filmy z minulého storočia boli na toto ocenenie serióznym favoritom, a to nie jeden, ale hneď niekoľkokrát. Už len samotná nominácia bola pre našu kultúru obrovským úspechom a súčasťou, na ktorú môžeme byť hrdí dodnes. V tomto článku si tak pripomenieme československé filmy, ktoré dostali nomináciu na Oscara.

oscar

Obchod na korze
Je veľmi dobre známy snímok z roku 1965, ktorý je vlastne pamätnou súčasťou našej kultúry, nakoľko ide o vôbec prvý film vyprodukovaný v Československu, ktorý uspel v súťaži Oscar. V hlavnej úlohe sa predstavil nezabudnuteľný Jozef Króner a dej nás sprevádza obdobím, kedy aj na našom území začali diktovať podmienky nacisti. Stolár Tóno Brtka sa vďaka vysoko postavenému členovi Hlinkovej gardy stane vlastníkom galantérie v dôsledku „arizácie“. Táto galantéria pritom patrila židovke Rozálii Lautmanovej, ktorá celý čas považuje Tóna za pomocníka, nakoľko je polohluchá a nevie, čo sa v krajine deje. Ten k nej pristupuje skutočne ako pomocník a má k nej rešpekt, pričom na verejnosti sa snaží pôsobiť, že galantériu skutočne zarizoval a jej vlastníkom. Takáto lož sa však nedá tajiť večne, najmä nie v tých napätých časoch.

projektor

Lásky jedné plavovlásky
Je názov filmu legendárneho režiséra Miloša Formana z roku 1966. Teda ide o snímok, ktorý ešte stihol byť natočený na našom území, nakoľko vieme, že režisér sa svojimi ďalšími dielami presadil už v zahraničí, kam emigroval. V prípade tohto snímku ide o romantickú komediálnu drámu mladej robotníčky, ktorá túži nájsť vhodného partnera a skutočnú lásku. Zdá sa, že ju však našla, a preto za ňou odcestuje do Prahy. Situácia však nebude idylická.

  • Ostatné československé filmy nominované na Oskara: Ostře sledované vlaky (1967), Hoří, má panenko (1968), Vesničko má středisková (1986), Obecná škola (1991)