Android 

Andorid je v podstate operačný systém, ktorý je založený na jadre Linuxu. Tento Linux je dostupný ako otvorený software. Používa sa v smatrfónoch, tabletoch, chytrých televízoroch a podobne. Vo vedení tohto androida je Google. Android má najväčšie zastúpenie na svete medzi všetkými operačnými systémami. V podstate tento Android je prepojený, alebo spojený s inými proprietárnymi systémami, že nemá zmysel ho prevádzkovať bez nich. 

Jeho vývojovým konzílium je Open Handset Alliance. Ktorý sa snaží aby rozvoj mobilných technológii bude mať výrazne nižšie náklady na vývoj a distribúciu, a zároveň spotrebiteľom prinesie inovatívny užívateľský príjemnejšie prostredie. Samozrejme pri jeho vývoji sa brala do úvahy rôzne obmedzenia, ktorými disponujú klasické mobilné zariadenia. Ako je výdrž batérie, menšia výkonnosť, málo pamäte.  

technology-g8f327ad90_640

V roku 2003 bola v Kalifornií založená spoločnosť Android Inc. A v roku 2005 bola odkúpená Googlom a pod vedením Andyho Rubina vyvinul platformu založenú na Linuxovom jadre. V roku 2007 Google získal hneď niekoľko patentov v oblasti mobilných technológií.  

O niečo neskôr bolo vytvorené zoskupenie Open Handset Alliance. A toto konzílium zahrnovalo spoločnosti zaoberajúce sa výrobou mobilných telefónov, čipov a mobilných aplikácii. Ich hlavným cieľom bolo vytvoriť otvorený štandard pre mobilné zariadenia. Ich prvý produkt bol Android s otvorenou mobilnou platformou postavenou na jádre Linux verzia 2,6. O týždeň na to bol vydaný prvý Android SDK. 

user-interface-g3a0399b40_640

V roku 2008 v Spojených štátoch amerických bol uvedený na trh prvý komerčný mobilný telefón T-mobile G1, s operačným systémom Android , s tým bol uvoľnený SDK 1.0. Na konci roku 2010 sa Andoid stal vedúcou platformou smartfónu.  A nakoniec v roku 2018 bol na trh uvedený Adroid Wear v preklade chytré hodinky.