Citlivá téma
Inkontinencia patrí medzi veľmi citlivé a spoločensky háklivé témy. Mnohí ľudia sa rozhovorom o tomto probléme vyhýbajú a zároveň veľa osôb ani len netuší, že symptómy, ktorými trpia, súvisia s inkontinenciou. Podľa odhadov, približne viac ako 350 tisíc ľudí v SR trpí nejakou formou úniku moču. Z toho až 80 % žien.

dýně

Najčastejšie dôvody a prejavy
· Stresová inkontinenciasa prejavuje unikaním malého množstva moču pri kýchaní, kašli, smiechu, dvíhaní ťažkých bremien, pri nadváhe. Najčastejšie ju zapríčiňuje pokles panvového dna – pri zníženej hladine estrogénov v menopauze alebo po pôrode. Väčšinou sa dá zvládnuť cvičeniami na posilnenie panvových a brušných svalov

pozadí

· Urgentná inkontinenciapostihuje najmä starších ľudí a jej spúšťačom je obvykle zväčšená prostata, nepreliečená infekcia močových ciest, cukrovka, rôzne nádory. Sval, ktorý má na starosti stiahnutie močového mechúra funguje nestabilne a sťahuje sa nepravidelne.

· Reflexná inkontinencia môže postihovať i mladších ľudí. Ide o dôsledok neurologického ochorenia alebo úrazu miechy, či mozgu. V tomto prípade, pacienti nad močovým mechúrom nemajú žiadnu moc, pretože k jeho vyprázdňovaniu dochádza mimovoľne, reflexne ako u kojencov.

Ako sa liečiť ?
Pri stresovej inkontinencii, kde je najčastejšou príčinou pokles panvového dna, sa odporúča začať špeciálnymi cvikmi na spevnenie panvového a brušného svalstva. Čiže okrem cvikov na brucho treba denne vykonávať Kegelove cviky, ktoré by mali byť súčasťou života každej ženy. A ako majú tieto cviky vyzerať?

  • Stiahnite zvieracie svaly dovnútra, ako keď zadržiavate moč na približne 8 sekúnd a potom uvoľnite. Takto to opakujte aspoň desaťkrát za sebou, najlepšie trikrát denne. Nezadržiavajte dych ale pokračujte v dýchaní normálnym spôsobom. Po pár týždňoch by ste mali spozorovať výrazné zlepšenie.

ticho
Zázrak prírody menom tekvica
V ľudovom liečiteľstve sú liečivé účinky tekvicových semien známe po stáročia. Veľmi priaznivo pôsobia na posilnenie močového mechúra a panvového dna. Kvalitné štajerské tekvice poskytujú špeciálny, patentovaný extrakts výrazným posilňujúcim účinkom, ktorý je navyše obohatený o sójové izoflavóny. Tento špeciálny produkt je k dispozícii v lekárni.