Uvažuje vlastne niekto seriózne o tom, že by súčasne najpoužívanejšie operačné systémy v prenosných zariadeniach Android a iOS mohli byť nahradené schopnou konkurenciou? Že by ste si jedného dňa kúpili kvalitný mobil alebo tablet s úplne iným, dokonca ešte funkčnejším OS?
Dnes táto úvaha môže pôsobiť reálne, avšak určite nie v miere, ktorá by budila pozornosť. Aj napriek tomu sa však pracuje na operačnom systéme, ktorý má potenciál stať sa prioritnou voľbou pre chytré mobily s nižším výkonom (a z lacnejšej cenovej kategórie).Pracovná plocha na mobile, aplikácie sociálnych sietí.jpg
Cenovo najprístupnejší smartphone môže mať nevýhodu vo svojich zabudovaných parametroch, respektíve nebude poskytovať špičkový výkon či rýchlosť, no možno skôr naopak. A práve pre tieto lacnejšie, respektíve menej výkonné mobily má slúžiť ako stabilná a efektívna podpora pripravovaný Puffin OS.
Pre lepšiu charakteristiku tohto pripravovaného operačného systému a jeho významu je dôležité spomenúť istý detail.

  • Puffin je takisto názov prehliadača, ktorého autorom je spoločnosť CloudMosa. Tá istá spoločnosť, ktorá teraz pracuje na zmienenom OS. Ich prehliadač Puffin bol charakteristický najmä tým, že k načítaniu stránok nevyužíval hardvér zariadenia, ale cloud, čiže online server. Výsledkom bolo rýchle načítanie stránok aj v prípade používania prehliadača na výkonnostne slabšom zariadení.

Smart aplikácie, sociálne siete, modré pozadie.jpg
Podobný patent má predstavovať aj Puffin OS, čiže operačným systém, ktorý by tak hardvérovo slabším mobilným zariadeniam mohol zabezpečiť solídnu rýchlosť a stabilný výkon. Podľa všetkého by mal byť teda navrhnutý tak, aby zaťažoval hardvér menej, než operačný systém Android alebo iOS. Operačný systém Puffin bude poskytovať vo veľkej miere len webové aplikácie. Tie sa budú dať stiahnuť zo služby Web-App-Store.
Vo svojej podstate môžeme povedať, že Puffin OS by mal predstavovať rýchlejšiu alternatívu k súčasným systémom Android a iOS.