Prečo psíky tak často končia na ulici, alebo v útulkoch? Prečo sú ľudia takí nezodpovední.

Túžba snáď každého dieťaťa je vlastniť nejaké zvieratko, najčastejšie je to psík, ale aj mačka, papagáj, zajac, škrečok a iné… Dnes bude debata o psíkoch, pretože sú to asi najobľúbenejší domáci miláčikovia. Prečo ich vlastne deti tak chcú?

štěně

Psík ako hračka pre deti

Menšie, niekedy aj väčšie deti si myslia, že by bolo fajn mať kamaráta s ktorým sa budú hrať a psík je ideálny spoločník a „hračka“. Po dlhom presviedčaní rodičov, argumentovaní a sľubovaní, že bude poslúchať si dieťa nakoniec vydobije svoje a rodič psíka povolí,  ale zabudne na to prečo ho vlastne nechcel dovoliť. Nie je to preto, že dieťaťu nechce urobiť radosť, alebo že nemá rád psi, ale kvôli tomu, že sa o psíka nebude mať kto starať. Áno dieťa sľubuje, že sa o psíka bude starať, ale väčšinou to nevydrží dlhšie ako týždne, v lepšom prípade pár mesiacov. Preto sa bohužiaľ veľmi často stáva, že psík skončí vyhodený na ulici, alebo v útulku. Psík aj iné zvieratká sú živé bytosti a nie hračky, preto s nimi takto treba aj zaobchádzať, nie mať ich pre zábavu. Pes je kamoš a treba sa o neho starať, on vás na oplátku privíta doma, bude vám robiť spoločnosť, zabavíte sa spolu a bude to váš najlepší priateľ.

jezevčík

Rodičia musia sami vedieť, či je dieťa spôsobilé sa o psíka starať, alebo na to má ešte čas. Samozrejme netreba pozerať len na vek, každé dieťa je iné, niektoré je zodpovednejšie skôr, inému to môže trvať dlhšie. Deti by chceli všetko čo vidia bez toho, aby nad tým uvažovali, preto im treba všetko vysvetliť a nie hneď kývnuť. Dieťa bude skúšať vás zlomiť, ale keď bude vidieť že si ako rodič stojíte za svojim, tak po dlhšej dobe zistí, že to nemá význam. Uvidíte, že za chvíľku aj zabudne, že psíka chcelo a príde s niečím iným.