Na našich štvorkolesových miláčikov viacerí z nás myslia iba pri jeho kúpe, keď sme ochotní investovať aj do vecí, ktoré iba pramálo súvisia s bezproblémovou prevádzkou automobilu. No naše auto potrebuje starostlivosť počas celej svojej životnosti, na čo často zabúdame. A práve pravidelná starostlivosť v mnohom pomáha kvalite a spoľahlivosti nášho automobilu, nielen prvotná investícia do niekedy zbytočne drahého dopravného prostriedku.

oprava auta

   Tu môžeme rozdeliť jednotlivé kroky údržby na tie, ktoré môžeme poľahky zabezpečiť aj my sami, a kroky, ktoré si vyžadujú pozornosť odborníkov v servise. Do prvej skupiny môžeme zaradiť kroky tzv. estetickej údržby. Patria sem umývanie karosérie a vysávanie interiéru vozidla, vyčistenie sedačiek, vynesenie odpadkov a veľmi dôležité čistenie vnútorných skiel. Tieto veci prispievajú k celkovému dobrému pocitu z jazdy a také čistenie skiel aj k bezpečnosti.

kontrola oleja

   Potom tu máme činnosti, ktoré významne prispievajú k zvyšovaniu bezpečnosti prevádzky a životnosti vozidla. Dopĺňanie paliva asi nie je potrebné prízvukovať ani tým najsviatočnejším vodičom, aj keď pracovníci v servise sa už stretli aj s takýmito „servisnými orieškami“, keď po doplnení paliva auto „zázrakom“ ožilo. Veľmi dôležitá je pred zimou hlavne kontrola batérie. Nikoho asi nepoteší, ak po polhodinovom rannom odhŕňaní snehu auto následne ani na desiaty pokus nenaštartuje. Zanedbaná výmena nemrznúcej kvapaliny do stieračov vie urobiť tiež peknú neplechu. Aj amatér dokáže skontrolovať alebo vymeniť rôzne filtre, chladiacu a brzdovú kvapalinu.  Aj keď dnes moderné automobily   disponujú kontrolkami a výstražnými systémami upozornení na rôzne veci, aspoň raz do roka by sme si mali nájsť čas na pravidelnú kontrolu, ktorá nám možno zaberie pár desiatok minút, ale ušetrí nám celé dni v budúcnosti. A ak to predsa len nezvládnete, tak na prvý krát môžete ísť aj do servisu, kde vám radi poradia ako tie jednoduchšie činnosti zvládnete aj sami.