Čo s tým? Studené steny trápia ľudí celé generácie. Okrem toho, že na takéto steny sa veľmi ľahko chytajú rôzne plesne, má to aj veľkú nevýhodu tepelnej izolácie. Ale je tu ešte jeden veľmi dôležitý faktor. A tým je zdravie samotného človeka, pretože naozaj nie je nič príjemné zobudiť sa ráno zobudiť prechladnutý a to len preto, že máme zle izolované steny.

relax

Ako prvú pomoc by sme odporúčali odtiahnuť si posteľ aspoň nejakých dvadsať centimetrov od tejto vonkajšej steny. Môže to pomôcť, ale nemusí. A taktiež nie každý si môže dovoliť posunúť posteľ kvôli nedostatku priestoru. Potom ostáva už iba možnosť zvesenia nejakého teplého koberca či molitanu na stenu vedľa postele. Toto však nie je vždy veľmi dobré riešenie. Pretože za takouto izoláciou sa často začínajú zhromažďovať plesne.

Vonkajšia izolácia – pracné, ale účinné

V prípade, že nám už nič iné nepomohlo, teda ani presunutie postele pred inú stenu, ani zavesenie izolácie na vnútornej strane steny, je nevyhnutné pristúpiť k izolácii steny zvonku. Toto však nie je vždy možné, najmä ak bývate v bytovej zástavbe. V tom prípade je treba zvážiť zateplenie celej bytovky a porozprávať sa so svojimi spolubývajúcimi. Výsledok však stojí za to.

podzemí

Čo keď mám už na stene pleseň?

Pokiaľ ste zaregistrovali, že na vašich stenách, či rohoch miestnosti sa už začínajú chytať plesne, situácia je skutočne urgentná. Chce to rázne zakročiť. Plesne na stenách sú totiž veľmi nezdravé. V 1. rade je potrebné vystriekať tieto steny savom alebo iným dezinfekčným prostriedkom, ktorý je na to určený. Toto však vyrieši situáciu len dočasne. Pleseň sa síce zničí, ale prostredie, v ktorom pleseň vzniká, zostáva. V tom prípade nám už naozaj nezostáva nič iné, ako začať riešiť situáciu zateplenia stien. V niektorých bytovkách sa stáva, že vznik plesne podporuje teplotný rozdiel medzi jednotlivými bytmi, v tom prípade by možno stačilo sa len porozprávať so svojimi susedmi a dohodnúť sa, akým spôsobom postupovať.
Každá situácia sa dá riešiť najprv pokojnou cestou. No keď to nestačí, treba siahnuť aj po silnejších prostriedkoch, napríklad obrátiť sa na dané autority.